Badania penetracyjne

Badania penetracyjne PT to jedna z najczęściej stosowanych metod badań nieniszczących (NDT) w celu wykrywania powierzchniowych i podpowierzchniowych wad materiałów. Metoda ta polega na naniesieniu na badaną powierzchnię ciekłego środka wykrywającego (penetranta), który wnika w ewentualne pęknięcia, rysy, porowatości lub inne nieciągłości. Następnie nadmiar penetranta jest usuwany za pomocą zmywacza, a na powierzchnię nakłada się wywoływacz, który wyciąga penetrant z wad i tworzy widoczne kontrastowe znaki.

Badania penetracyjne PT są stosowane do badań jakości połączeń spawanych, odlewów, kutych, ciągnionych, walcowanych i innych elementów wykonanych z metali i stopów metali, a także z niektórych tworzyw sztucznych. Metoda jest szczególnie przydatna do badań materiałów o dużej gładkości powierzchni (np. stal nierdzewna, tytan, aluminium).

Zastosowanie i zalety penetracyjnych badań nieniszczących

Penetracyjne badania nieniszczące mają szerokie zastosowanie w różnych branżach i sektorach, takich jak energetyka, lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, przemysł chemiczny, naftowy i gazowy, maszynowy, metalurgiczny i inny.

Badania penetracyjne PT mają wiele zalet, m.in:

  • niski koszt i łatwość wykonania;
  • możliwość badań dużych i małych powierzchni;
  • możliwość badań elementów o skomplikowanych kształtach i geometrii;
  • wysoka czułość i rozdzielczość;
  • możliwość zastosowania różnych kolorów i rodzajów penetrantów i wywoływaczy, w zależności od warunków oświetlenia i kontrastu;
  • możliwość zastosowania techniki fluorescencyjnej, która zwiększa widoczność wad pod promieniowaniem UV;
  • możliwość zastosowania techniki cyfrowej, która umożliwia zapisywanie i analizowanie obrazów badań.

Do badań penetracyjnych PT stosujemy gotowe środki wykrywające (penetrant, zmywacz, wywoływacz) firmy MR-Chemie GmbH oraz innych uznanych firm. Oprócz badań penetracyjnych PT, oferujemy również inne techniki nieniszczące, takie jak badania magnetyczno-proszkowe. Połączenie różnych metod pozwala na kompleksową ocenę stanu technicznego badanych elementów, zwiększając wiarygodność wyników. Zapewniamy wysoką jakość i rzetelność badań, a także terminowość i elastyczność w realizacji zleceń. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji i oferty.

Do badań tą metodą stosujemy gotowe środki wykrywające (penetrant, zmywacz, wywoływacz) firmy MR-Chemie GmbH oraz innych uznanych firm.